AROMATERAPIA NA EMOCJE

Aromaterapia jest to jedna ze skuteczniejszych metod radzenia sobie z emocjami. Nasz zmysł węchu jest silniejszy niż nam się wydaje i ma wielki wpływ na nasze myśli, emocje, nastroje, zachowanie i wspomnienia. Węch bardzo różni się od innych zmysłów, które posiada ludzkie ciało. Zapachy, które wdychamy są przetwarzane przez zupełnie inną ścieżkę; zanim dotrą do mózgu, podróżują przez inne obszary mózgu – szczególnie obszary kontrolujące pamięć i emocje. Istotne cząsteczki oleju stymulują układ limbiczny mózgu lub „mózg emocjonalny”. Oleje eteryczne ekstrahowane z różnych części roślin są niezwykle niestabilne w naturze. To ułatwia im wdychanie i pozwala wykorzystać siłę węchu roślin do leczenia, w tym usuwanie toksyn, dotleniających komórek i otwarcie emocjonalnie przechowywanej pamięci.

Aromaterapia nie jest cudownym lekarstwem na poważne problemy emocjonalne, ale niezliczone badania sugerują, że pomagają łagodzić określone problemy emocjonalne i stany emocjonalne. Ostrożne i właściwe stosowanie olejków eterycznych może przejść długą drogę w równoważeniu zdrowia emocjonalnego.

Aromaterapia jest to jedna ze skuteczniejszych metod radzenia sobie z emocjami.

Dlaczego tak jest? Otóż olejki eteryczne to substancje o maleńkich cząsteczkach które unoszą się w powietrzu i docierają do naszego węchomózgowia już w 2 sekundy po zastosowaniu olejku. Do mózgu docierają po ok. 2 minutach i tam zaczynają działać.

Każdy rodzaj emocji ma swoje odwzorowanie w określonym profilu neuroprzekaźników i hormonów w ciele człowieka. Na przykład szczęście to wysoki poziom serotoniny i oksytocyny. Złość to wyrzut noradrenaliny. Podekscytowanie to dużo adrenaliny i fenyletylaminy. Depresja objawia się niskim poziomem dopaminy serotoniny i estradiolu, za to wysokim melatoniny. Strach to niewiele serotoniny i dopaminy za to dużo adrenaliny itd.

Konkretne chemiczne związki pobudzają nasz organizm do wydzielania tych hormonów i neuroprzekaźników. I tak:

Wydzielanie serotoniny pobudzają:

lawenda, rzymski rumianek, pomarańcza, majeranek, oregano, cytryna, rozmaryn, szałwia i róża.

Wydzielanie dopaminy powodują między innymi:

Szałwia, rzymski rumianek, paczuli, rozmaryn, jaśmin i cytryna.

Produkcję noradrenaliny powodują:

rozmaryn, trawa cytrynowa, czarny pieprz i grejpfrut.

Wydzielanie GABA (neurotransmitery niezwykle ważne w kondycji mózgu, ich ilość jest ważna przy zapobieganiu i leczeniu np. choroby Alzheimera) wspierają:

lawenda, pomarańcza, szałwia, bergamotka, róża, cytryna, geranium, sandałowiec.

Kwas glutaminowy ( bardzo istotny dla naszej pamięci) pomagają produkować:

lawenda, bergamotka.

Pozostałe olejki eteryczne wspierające pracę mózgu:

bazylia, kadzidłowiec, rozmaryn, mięta, melisa.

Co na to aromaterapia?

Od tysiącleci olejki eteryczne są używanie do wspierania zdrowia ale też do zmieniania emocji. Znając emocje, jakie są w danej chwili dominujące, możemy pomóc organizmowi wytworzyć taki profil neuroprzekaźników, by osiągnąć pożądany stan: szczęścia, ekscytacji, zadowolenia. I to w stosunkowo krótkim czasie. I bez skutków ubocznych. Bez uzależnień.

Możemy w ten sposób wpływać na swoje emocje, emocje swojej rodziny, współpracowników.

A teraz praktyka. DoTERRA opracowała 6 mieszanek olejków, „dopasowanych” do określonych stanów emocjonalnych.

Gdy czujesz się przybita, smutna, bez sił zastosuj CHEER – mieszankę olejków z pomarańczy, goździka, anyżu gwiazdkowego, gałki muszkatołowej, wanilii, mirtu cytrynowego, imbiru i cynamonu.

Wywołuje uczucia optymizmu, radości i szczęścia.

Gdy czujesz się niespokojna i pełna obaw zastosuj PEACE – mieszankę olejków z wetiwerii, lawendy, ylang ylang, kadzidłowca, szałwii, majeranku, labdanum i mięty.

Wywołuje poczucie spokoju, bezpieczeństwa i zadowolenia.

Gdy czujesz się sfrustrowana, brak Ci pewności i wiary w siebie zastosuj MOTIVATE – mieszankę olejków z mięty pieprzowej, klementynki, kolendry, bazylii, yuzu, melisy, rozmarynu i wanilii.

Wywołuje poczucie odwagi i pewności siebie.

Gdy czujesz się znudzona i zmęczona, brak Ci pasji do działania zastosuj PASSION – mieszankę olejków eterycznych z kardamonu, cynamonu, imbiru, goździka, sandałowca, jaśminu, wanilli i damiany.

Wywołuje uczucie radości i podekscytowania.

Gdy czujesz się nadmiernie obciążona, nosisz w sobie złość lub poczucie winy zastosuj FORGIVE – mieszankę olejków etercznych świerka, bergamotki, jagód jałowca, żywotnika, cypryśnika nutkajskiego, tymianku i citronelli.

Wywołuje uczucie zadowolenia, ulgi i lekkości.

Gdy czujesz się opuszczona, smutna, bez nadziei, zastosuj CONSOLE – mieszankę olejków eterycznych z kadzidłowca, paczuli, ylang ylang, labdanum, amyrisa, sandałowca, róży osmantusa.

Wywołuje uczucie pocieszenia, spokoju i przywraca nadzieję.

Można te olejki kupić w zestawie z dyfuzorem, co pozwala sporo zaoszczędzić i od razu rozpocząć aromaterapię. Jeśli chcesz kupić ten zestaw z 25% zniżką od ceny detalicznej, możesz zarejestrować hurtowe konto w doTERRA.

Jesteś zainteresowana wprowadzeniem olejków eterycznych do swojego biznesu? A może chcesz rozpocząć nową działalność i edukować w zakresie używania olejków eterycznych? Popatrz na możliwości, jakie daje współpraca z doTERRĄ, największym na świecie producentem olejków najwyższej jakości terapeutycznej.

Informacje tu publikowane służą wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, stosowanie olejków eterycznych w celach leczniczych zalecane jest po konsultacji z lekarzem.