Metody aplikacji

Jak stosować olejki eteryczne dōTERRA?

Olejki eteryczne dōTERRA mogą być stosowana na trzy sposoby: Aromatycznie, na ciało i doustnie. Jakąkolwiek metodę wybierzesz jedno jest pewne – olejki eteryczne szybko docierają do naszego organizmu i tam w pełni rozwijają swoje właściwości lecznicze.

Aromatycznie

Podczas wdychania lotne składniki olejku przedostają się przez układ oddechowy do krwiobiegu, a następnie rozprowadzane są po całym organizmie. Wdychanie może szybko i skutecznie działać na zatoki, oskrzela i płuca.

 • Za pomocą dyfuzora: Jeżeli chcesz skorzystać z pełnej siły olejków warto używać dyfuzora, który rozbija olejek eteryczny na drobne cząsteczki i w postaci delikatnej mgiełki rozprzestrzenia je w pomieszczeniu. Cząsteczki te oczyszczają i dezynfekują powietrze oraz wzmacniają układ odpornościowy. W zależności od rodzaju olejku należy dodać do dyfuzora od 3 do 6 kropelek.
 • Bezpośrednio: Dla szybkiego i łatwego zastosowania wystarczy odkręcić butelkę i wziąć kilka głębokich oddechów.
 • Na dłonie: Wetrzyj 1 lub 2 kropelki w dłonie, a następnie przyłóż je blisko nosa i wolno wdychaj (w przypadku ostrzejszych olejków zamknij oczy i unikaj dotykania dłońmi oczu).
 • Na poduszkę – Stosując olejki sprzyjające snu tak jak np. olejek lawendy umieścić 1 lub 2 kropelki na poduszce.

Zewnętrznie (na skórę)

Miejscowe zastosowanie na ciało jest bardzo skuteczną metodą używania olejków eterycznych. Ze względu na ich niską masę cząsteczkową z łatwością wnikają w skórę. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo podrażnienia wrażliwej skóry, zwłaszcza u dzieci należy silniej działające olejki rozcieńczyć z olejkiem nośnym. Zaleca się również stosowanie mniejszych dawek kropli (od 1 do 2 kropelek). Lepiej mniej, ale częściej. Miejscowa dawka w zależności od zapotrzebowania może być powtarzana co 4-6 godziny.

 • Stopy: Olejki eteryczne są szczególnie szybko wchłaniane przez cały organizm, podczas masowania podeszw stóp na których znajdują się największe pory skóry.
 • Miejsca występowania problemu: Przede wszystkim kark, czoło, klatka piersiowa, brzuch, nogi, ręce i dłonie.
 • Masaż: Aby pokryć masażem jak największą część ciała najlepiej jest rozcieńczyć olejek eteryczny z olejkiem nośnym. Olejki eteryczne wspierają skutecznie masaż refleksologii poprzez zwolnienie blokady i dotarcie do poszczególnych narządów w organizmie.

Wewnętrznie (doustnie)

Szczególnie przy stosowaniu doustnym jest to bardzo ważne, żeby używać olejków eterycznych tereapeutycznej jakości z napisem „For dietary use“ lub „For internal use“ oraz z symbolem CPTG.

 • W pożywieniu: Olejki eteryczne dōTERRA służą doskonale jako przyprawy do potraw. Są naturalne i czyste bez żadnych dodatków chemicznych lub zanieczyszczeń. Należy pamiętać, że olejki są bardzo mocno skondensowane i dlatego jedna kropelka w zupełności wystarczy. Najlepiej dodać je gdy jedzenie jest już ugotowane, żeby wysoka temperatura nie oddziaływała ujemnie na wartości zdrowotne olejku eterycznego.
 • W napoju: Olejki eteryczne można również pić. Najlepiej dodać jedną kropelkę do szklanki wody lub innego napoju.
 • W kapsułkach: Olejek eteryczny należy wlać do pustej kapsułki i połknąć z kapsułką.
 • Pod język: Niektóre olejki (np. olejek kadzidła) umieszcza się wewnątrz jamy ustnej, aby ich składniki mogły być wchłonięte poprzez błonę śluzową.
 • Płukanie jamy ustnej: W przypadku bólu gardła lub problemu z dziąsłami dodać jedną kropelkę olejku eterycznego do szklanki wody, a następnie płukać. Jest to też naturalna metoda na odswieżenie oddechu. Podczas płukania olejek dostaje się w każdy zakątek jamy ustnej oraz w szczeliny między zębami i wyciąga w ten sposób szkodliwe toksyny. W tym wypadku często stosuje się olejek grejpfrutowy lub kompozycję OnGuard.

Bezpieczne stosowanie olejków

Ponieważ olejki eteryczne dōTERRA są mocno skondensowane i mają silne działanie powinny być stosowane z uwagą, albowiem w niektórych przypadkach mogą podrażnić skórę. Dlatego przed nałożeniem olejku na ciało należy przestrzegać wszystkich ostrzeżeń i zaleceń umieszczonych na poszczególnych olejkach. Poniższa tabelka zawiera symbole ze wskazówkami w jaki sposób powinno się tych olejków używać.

Metody aplikacji i wrażliwość skóry

Sposoby użycia oraz wrażliwość skóry


Przed zastosowaniem ostrzejszych olejków oznaczonych symbolami S oraz D należy je rozcieńczyć z olejkiem nośnym. Najlepiej za pomocą frakcjonowanego olejku kokosowego (od 1 do 4 kropelek olejku kokosowego na 1 kropelkę w zależności od zapotrzebowania i rodzaju olejku eterycznego). Kto nie posiada frakcjonowanego olejku kokosowego może także użyć innego oleju roślinnego, arganowego, z pestek winogron czy jojoba.

Dodatkowe uwagi:

 • Nie dawać do oczu, uszu i na wrażliwe części ciała
 • Rozmieszać z olejkiem nośnym (nie z wodą, albowiem woda nie rozcieńczy olejku eterycznego)
 • Jeżeli podczas korzystania z olejku wystąpi zaczerwienie lub podrażnienie skóry, należy zastosować na to miejsce olej roślinny, taki jak np. frakcjonowany olej kokosowy
 • Trzymać z dala od dzieci
 • Kobiety w ciąży, podczas karmienia oraz osoby pod opieką lekarską powinny przed użyciem olejków skonsultować się z lekarzem
 • Przestrzegać wszystkich ostrzeżeń i zaleceń na etykiecie
 • Nie używać plastikowych pojemników do picia (niektóre olejki mogą wchodzić w reakcję z plastikiem)